בריאות ורפואה

אילו סימפטומים מאפיינים את מערכת העיכול?

גסטרואנטרולוג

ברפואה נוכל להכיר ענפים שונים, אשר כל אחד מהם נועד לענות על בעיות בתחומים אחרים, ולהציע ריפוי למחלות שונות. אחד הענפים הבולטים הוא גסטרואנטרולוגיה. ענף זה עוסק בטיפול בכל מה שקשור למערכת העיכול. מערכת העיכול מורכבת כידוע ממספר איברים אשר לכל אחד מהם תפקיד חשוב בגופנו. כאשר מתרחשת בעיה באחד האיברים הללו, הבעיה תוגדר כבעיה במערכת העיכול.

מה עושים במצב כזה?

במידה וקיימת בעיה במערכת העיכול יהיה צורך לפנות אל גסטרואנטרולוג מומחה. מומחה זה מוכר בשם גסטרואנטרולוג. רופא זה עבר הסמכה ייעודית אשר מקנה לו את היכולת לאבחן ולטפל בבעיות שונות בדרכי העיכול. לשירותו עומדים כלים מקצועיים ומכשור מתקדם אשר מאפשרים לו לבצע בדיקות מקיפות על מנת לאתר תופעות שקיימות במערכת העיכול וגורמות לבעיות.

אילו סימפטומים מאפיינים את מערכת העיכול?

היות ותהליך העיכול הוא תהליך קריטי לבריאות שלנו, כל בעיה או הפרעות תפקוד במערכת העיכול עלולה להתבטא בצורה חמורה ומורגשת מאוד. הסימפטומים הנפוצים הם כאבי בטן, שלשולים והקאות, עצירות, דימום רקטלי, טחורים ועוד. במידה ואדם מתמודד עם אחת מהתופעות הללו עליו לפנות אל רופא המשפחה לבירור ראשוני. לאחר בדיקה זו הוא יופנה ככל הנראה אל גסטרואנטרולוג להמשך בירור.

אילו בדיקות יערוך גסטרונאטרולוג?

רופא גסטרו יבצע בדיקות בהתאם לתסמינים ולתלונות של החולה, כאשר המטרה היא לאתר בעיות במערכת העיכול ולגלות אם יש כיבים או גידולים בדרכי העיכול. הבדיקות המקובלות הן קולונוסקופיה, גסטרוסקופיה, צילומי CT, צילומי מערכת עיכול לאחר בליעת חומר ניגוד ועוד. כמובן שבהתאם לסיבת הפניה תבוצע הבדיקה המתאימה אשר תבחן את האזור החשוד.

טיפול מתאים שירפא או ישפר את המצב

לאחר שגסטרואנטרולוג אבחן את הבעיה הוא ימשיך לשלב הבא בו הוא ינסה להציע מענה ורפואה. במערכת העיכול יש תופעות שונות שאין להם כיום ממש רפואה. ולכן הטיפול יכלול תרופות ותזונה מותאמת על מנת לאזן את המצב ולהפחית ככל האפשר את התסמינים. לעומת זאת יש מחלות שניתן לרפא אותן, והחולה יוכל לצלוח את תקופת החולי ולהתרפא. כמובן שיש לקבל טיפול מותאם ונכון על מנת ליהנות מבריאות טובה.